Tälj din egen vandringsstav och följ med på en vandring med inslag av mytologi, mystiska väsen och konst.
Vi börjar med att tälja varsin vandringsstav i museiparken och vandrar därefter i ' PREKS skulpturpark. (Läs mer om PREKS nedan)
På vägen möter vi väsen, träd och skulpturer. Vi tränar vår naturvakenhet och lär oss mer om trädens mytologi.
Vandringen är inte ansträngande. Kläder efter väder, sköna skor och ett öppet sinne är allt som behövs!
Världskulturmuseernas pedagoger Jon Johansson och Karin Wästfelt är ledare för vandringen.
Tid ca 2,5 timmar
Lämplig ålder 7-100 år.
Prinsessan Estelles kulturstiftelse
Prinsessan Estelles Kulturstiftelse (PREKS) bildades hösten 2019 på Kronprinsessparets initiativ och syftet är att främja kulturverksamhet i Sverige.
Prinsessan Estelles Skulpturpark på Djurgården fortsätter 2024 att växa med det platsspecifika och unika verket The Inner Flow of Life av Giuseppe Penone, den femte permanenta skulpturen i samlingen. The Inner Flow of Life kommer att installeras mellan Israel af Ströms väg och Rosendalsvägen på Kungliga Djurgården i Stockholm och invigas av H.K.H. Prins Daniel den 30 maj 2024.
Årskort kostar 250 kr, gäller i 365 dagar från inköpsdatum och ger inträde till Etnografiska museet och Medelhavsmuseet i Stockholm samt Världskulturmuseet i Göteborg.
Årskortet ger också, bland annat, rabatterat pris på flera programpunkter och specialutställningar.
I Världskulturmuseerna ingår även Östasiatiska museet som för närvarande är stängt på grund av ombyggnation och öppnar igen 2026.