svenska
Lyssna
MENY

Musik i parken: Duo Zavala Pellegrino

06 augusti 2025, kl. 17:30 - 19:00

Klanger från Latinamerikas musiklandskap.

Var: Etnografiska museet
Pris: Fri entré
Plats på museet: Utomhusscenen, Museiparken
Duo Zavala Pellegrino

Köp årskort här

SOMMARKVÄLLAR I PARKEN VID ETNOGRAFISKA MUSEET

Välkommen till ljumma sommarkvällar med musik under trädkronorna!
För fjärde sommaren i rad arrangerar Etnografiska museet Musik i parken. Under åtta onsdagar med start 2 juli anordnar museet konsertkvällar i samarbete med Stallet Världens Musik, i år på en helt ny scen som invigs vid första speltillfället den 2 juli.

Kom och häng på Matmekkas uteservering eller i hängmattorna och lyssna till ljuva toner och fågelkvitter i kvällssolen.

Restaurang Matmekka har självklart öppet hela kvällen.

6 augusti: Duo Zavala Pellegrino

Upptäck Latinamerikas rika musikaliska arv tillsammans med Duo Zavala Pellegrino, en kreativ och dynamisk duo som förenar tradition och nyskapande. Med kraftfull sång, mästerligt gitarrspel och slagverk bjuder de på musik fylld av melodier och rytmer som tar dig med på en resa genom Sydamerikas musiklandskap.

Liliana Zavala, nyligen nominerad till Årets Folkmusik 2023 av Swedish Grammys för sitt album Todos Mis Muertos, har djupa rötter i argentinsk folkmusik och en imponerande bredd som slagverkare och sångerska.

Marian Pellegrino, en mångsidig gitarrist och sångerska, tillför ett
rikt och dynamiskt musikaliskt uttryck som tillsammans med Zavalas energi skapar något alldeles unikt.

Duon utforskar teman kring liv, död och identitet. Deras musik väver samman det traditionella med det moderna.

Medverkande:
Liliana Zavala – slagverk och sång
Marian Pellegrino – gitarr och sång

Fler tillfällen av Musik i parken

2 juli kl. 17:30 - 19:00 Musik i parken: iPizziCanti

9 juli kl. 17:30 - 19:00 Musik i parken: Duo Alan

16 juli kl. 17:30 - 19:00 Musik i parken: Derya Tescan

23 juli kl. 17:30 - 19:00 Musik i parken: Siri Karlsson & Dja Kabaco

30 juli kl. 17:30 - 19:00 Musik i parken: Vandrande ballader

20 augusti kl. 17:30 - 19:00 Musik i parken: Lamine Touré trio

27 augusti kl. 17:30 - 19:00 Musik i parken: Mpho Ludidi

ÅRSKORT

Årskortet kostar 200 kr, gäller i 365 dagar från inköpsdatum och ger inträde till Etnografiska museet och Medelhavsmuseet i Stockholm. Vill du ha möjlighet att använda årskortet även på Världskulturmuseet i Göteborg kan du välja att köpa Årskort Support för 350 kr, även det giltigt i 365 dagar från inköpsdatum.

Årskortet ger också rabatterat pris på flera programpunkter och specialutställningar.

I Världskulturmuseerna ingår även Östasiatiska museet som för närvarande är stängt på grund av ombyggnation och öppnar igen 2026.


Registrera dig här