Där kalimba möter Casamances själ
Välkommen till ljumma sommarkvällar med musik under trädkronorna!
För fjärde sommaren i rad arrangerar Etnografiska museet Musik i parken. Under åtta onsdagar med start 2 juli anordnar museet konsertkvällar i samarbete med Stallet Världens Musik, i år på en helt ny scen som invigs vid första speltillfället den 2 juli.
Kom och häng på Matmekkas uteservering eller i hängmattorna och lyssna till ljuva toner och fågelkvitter i kvällssolen.
Restaurang Matmekka har självklart öppet hela kvällen.
Lamine “Torres” Touré bär med sig ljuden från Casamances röda jord – en musiker med djupa rötter i mandinkatraditionen, men som också rör sig fritt mellan flera andra influenser. I sin ungdom bildade han en elektrifierad duo med sin barndomsvän, koraspelaren Solo Cissokho. Det blev starten på en resa som förde honom från lokala fester i Ziguinchor till scener världen över tillsammans med det legendariska bandet Touré Kunda.
Idag har Lamine utvecklat ett eget, personligt uttryck där kalimban – traditionellt förknippad med östra och södra Afrika – får en ny roll i Casamances musik. Tillsammans med den svenska producenten och multiinstrumentalisten Robin Cochrane och basisten SugarRay Napunyi skapar han ett sound som är både nära och rytmiskt, lågmält och dansant.
I februari 2025 släpptes “Warambo” – ett musikaliskt minne och en hyllning till hans far – som första singel från det kommande debutalbumet. På Etnografiska Museet bjuder trion in till en konsert, med sång på Mandinka, där både tradition och nyskapande möts.
Konserten är en del av en serie som arrangeras i samarbete med Klubb Mariama,
och Världskulturmuseerna.
Medverkande:
Lamine Torres Touré – Kalimba, sång
Robin Cochrane – Keyboard, kalebass, kalimba, sång
SugarRay Napunyi – Bas, sång
2 juli kl. 17:30 - 19:00 Musik i parken: iPizziCanti
9 juli kl. 17:30 - 19:00 Musik i parken: Duo Alan
16 juli kl. 17:30 - 19:00 Musik i parken: Derya Tescan
23 juli kl. 17:30 - 19:00 Musik i parken: Siri Karlsson & Dja Kabaco
30 juli kl. 17:30 - 19:00 Musik i parken: Vandrande ballader
6 augusti kl. 17:30 - 19:00 Musik i parken: Duo Zalvala Pellegrino
27 augusti kl. 17:30 - 19:00 Musik i parken: Mpho Ludidi
Årskortet kostar 200 kr, gäller i 365 dagar från inköpsdatum och ger inträde till Etnografiska museet och Medelhavsmuseet i Stockholm. Vill du ha möjlighet att använda årskortet även på Världskulturmuseet i Göteborg kan du välja att köpa Årskort Support för 350 kr, även det giltigt i 365 dagar från inköpsdatum.
Årskortet ger också rabatterat pris på flera programpunkter och specialutställningar.
I Världskulturmuseerna ingår även Östasiatiska museet som för närvarande är stängt på grund av ombyggnation och öppnar igen 2026.