svenska
Lyssna
MENY

Blogg Sagovärldar

Besök på Materialmagasinet

2025-05-09

Besök på Materialmagasinet

Utställningsproduktioner skapar en oherrans mycket avfall. Det vet alla som någon gång medverkat i en. Materialmagasinet och dess initiativtagare Fredrik Nyberg, gör en ovärderlig insats för att stämma i floden av skivmaterial, trävirke, elektronik, montar, dockor och allt annat som passerar våra utställningssalar på färden från råmaterial till deponi.

Vi på Världskulturmuseerna är medlemmar och kan, mot en månatlig medlemsavgift, bege oss till Materialmagasinets lokaler i Ulvsunda, västra Stockholm, för att välja och vraka bland allt som finns där. Carina och Helaina, masterstudenter från HDK, åkte dit tillsammans med Leif och Hux, våra tekniska producenter. Med tillbaka följde diverse speglar, hjul och annat passande för en gestaltning av den japanska sagan om hur ett antal mårdhundar försöker skrämma bort en munk som flyttat in i det övergivna tempel där de håller till.  
 
Jobbar du med utställningar? Investera i ett medlemskap i Materialmagasinet – ju fler vi är med, desto bättre blir verksamheten! 
 
Materialmagasinet
https://www.materialmagasinet.se/
 
 
Mårten Janson, utställningsproducent