svenska
Lyssna
MENY

Musik i parken:North Shore Celtic Ensemble

08 juli 2026, kl. 17:30 - 19:00

Det börjar med fioler, sen utvecklar sig musiken en jazzfras, en rytm från Québec, en melodi med rötterna i Skottland och voilá! Här har vi North Shore Celtic Ensemble från Vancouver, Kanada.

Var: Etnografiska museet
Pris: Utan avgift
Plats på museet: Utomhusscenen, Museiparken.
Ensembeln North Shore Celtic Ensemble

Köp årskort här

SOMMARKVÄLLAR I PARKEN VID ETNOGRAFISKA MUSEET

Välkommen till ljumma sommarkvällar med musik under trädkronorna!
För femte sommaren i rad arrangerar Etnografiska museet Musik i parken. Under tio onsdagar med start 17 juni anordnar museet konsertkvällar i samarbete med Stallet Världens Musik, på vår fina utomhusscen.
 
Kom och häng på Matmekkas uteservering eller i hängmattorna och lyssna till ljuva toner och fågelkvitter i kvällssolen.
 
Restaurang Matmekka har självklart öppet hela kvällen.
 

8 juli: North Shore Celtic Ensemble

North Shore Celtic Ensemble från Kanada har i snart tre decennier byggt ett eget musikaliskt språk. Det är en gränslös utforskning av allt som inspirerar dem, från keltisk tradition och Cape Breton-fiddle till klassisk musik, jazz
och folkmelodier, blandat med egna kompositioner som inte låter sig kategoriseras.
 
Ensemblen grundades 1998 och har sedan dess vuxit till ett levande kollektiv av unga musiker från North Vancouver. Med fräsch energi och ett nyskapande uttryck har de turnerat i Nordamerika, Europa, Storbritannien och Kina.
 
Ensemblen leds av Gabriel Dubreuil (fiol, multiinstrumentalist), som tog sin examen med toppbetyg från Berklee College of Music och är känd från projektet Collage Trad, samt Serena Eades (fiol). Under hans inspirerande ledning kommer du få uppleva 20 ungdomar med fiol som sprudlar av spelglädje.
 

Fler tillfällen av Musik i parken:

Musik i parken 17 juni: Giorgos Tsiftelidis

Musik i parken 24 juni: Alsadi & van Wijck

Musik i parken 1 juli: Haverö – Hägersten – Honshu

Musik i parken 15 juli: 2gether

Musik i parken 22 juli: Ida Meidell & Frank Lee

Musik i parken 29 juli: Valérie Ekoumé

Musik i parken 5 augusti: RITES

Musik i parken 19 augusti: Wooli Duo

Musik i parken 26 augusti: Khala Uma

 

ÅRSKORT 

Årskortet kostar 200 kr, gäller i 365 dagar från inköpsdatum och ger inträde till Etnografiska museet och Medelhavsmuseet i Stockholm. Vill du ha möjlighet att använda årskortet även på Världskulturmuseet i Göteborg kan du välja att köpa Årskort Support för 350 kr, även det giltigt i 365 dagar från inköpsdatum. 

Årskortet ger också rabatterat pris på flera programpunkter och specialutställningar. 
 
I Världskulturmuseerna ingår även Östasiatiska museet som för närvarande är stängt på grund av ombyggnation och öppnar igen under hösten 2026.

Här får du de senaste uppdateringarna om nya utställningar och evenemang på
Etnografiska museet, Medelhavsmuseet och Östasiatiska museet.

 


Registrera dig här